0523-794092

דיכאון

דיכאון הוא בעיה בגוף/נפש. אבחון ראוי שלו מחייב הבנה עמוקה של הכוחות שפוגעים בעליזותו ובשביעות רצונו של האדם ביחס לחייו, ובבהירות של הנשמה המשקפת את העולם הסובב אותה. נשמתו של אדם עלול להחליק לתוך חשכה, בעקבות זאת שאינו חי בצורה נכונה, ואינו מבטא את הפוטנציאל הטמון בו.  הדיכאון עשוי להיות שליח מהנשמה, החוסם את הדרך לחיים חסרי כל חשיבה. אם המסר מובן, הדבר עשוי למנוע מהאדם לחיות את חייו בבינוניות, עשור אחר עשור של שנים. מה שמצוי על הצלחת או בחשבון הבנק, אינו מעניין את מעמקי הנשמה; מה שחשוב עבור עמקי הנשמה, הוא האם נעשה שימוש בכישרונות חבויים, האם מוצעות לעולם מתנות ייחודיות, והאם החיים נחווים במלואם ובמלוא הדרם.


אדם עלול לסבול מדיכאון, מפני שנשמתו כלואה בתוך משרד, בעוד שהוא חולם על גבעות עם סיפורים, שירים וצאן. הוא עשוי להשתוקק להיות משורר, בעוד שבעבודה יהיה עליו ל-_______(מלא את החסר בתפקיד המתאים למצבך); הוא עשוי להיות מעוניין ללמוד מדעים, בעוד שהוא גדל במשפחה של משוררים. הוא עלול להיות מדוכא, בעקבות זאת שהדיכאון הוא מסורת במשפחתו. בעקבות כך שהוא מצוי בסביבתם של אנשים מדוכאים, התת-מודע שלו למד, שיש משהו שגוי בלהות שמח; העולם הוא מקום טורדני, והשמחה היא דבר שגוי, הכרוך בהתעלמות מן המציאות. אדם יכול להיות מדוכא בעקבות אובדן או בעקבות טראומה רגשית בלתי פתורה אחרת, בעקבות זלזול, או בעקבות רגשות מוכחשים.


התזונה עשויה, או עשויה שלא, להוות גורם מרכזי בדיכאון של האדם. חסרים תזונתיים פוגעים במוח ובתפקוד תקין של המערכת ההורמונלית.


סרוטונין?

הטיפול הרפואי הסטנדרטי, כאשר הפסיכולוג נכשל בטיפולו, הוא לתת למטופל תרופות נוגדות דיכאון. תרופות אלו פועלות על הנוירוטרנסמיטרים, שהם כימיקלים הנושאים מסרים הקשורים לדרך פעולתה של הנפש בדרך ישירה, אם כי מסתורית. נוגדי הדיכאון הפופולאריים ביותר הם המעכבים של הספיגה החוזרת הסלקטיבית של הסרוטונין (SSRI), שמגבירים את האפקט של הסרוטונין, בהתבסס על התיאוריה, שהמחסור בנוירוטרנסמיטר זה גורם לדיכאון. תיאוריה זו לא הוכחה מעולם. מעולם לא הוכח שלאנשים מדוכאים יש רמות נמוכות של סרוטונין, ואם באמת יש להם רמות כאלו, ייתכן שהדיכאון הוא זה שגורם לרמות נמוכות אלו, ולא ההיפך. כל מחשבה ורגש גורמים לגלים של שינויים ביוכימיים מקבילים בכביש הדו-סטרי העובר בין הגוף לנפש.  כאשר אנו רושמים כימיקלים – תרופות או חומרים אורתומולקולריים –  שמשפיעים על דרך פעולתה של מערכת העצבים, אנו בוחרים להשפיע על התנועה בכביש דו-סטרי זה, מתוך תקווה להשיג את ההשפעה הרצויה מבחינתנו, של הפיכת האדם לשמח יותר. 


נובע מכך שטיפול בדיכאון, המבוסס על ההנחה, שחוסר איזון כימי הוא הגורם המרכזי לבעיה, עומד על יסוד רעוע, בהשוואה לטיפולים בסכיזופרניה ובהפרעות פסיכיאטריות חמורות אחרות, שבהם כנראה יש יסוד מוצק יותר להנחה שקיים חוסר איזון כימי. אין כל ספק שמחסורים תזונתיים ממלאים, לעתים קרובות, תפקיד מסוים בדיכאון, אולם יש לערוך אבחנה מלאה במסגרת התהליך האבחוני, לפני שמחליטים באיזו מידה תתמקד ההתערבות שלנו, בתזונה או בעבודה נפשית.


מאמר זו תורגם מהאנגלית בספר Nutrition and Your Child's Soul, עם קצת התאמות.

לייעוץ וטיפול בדיכאון, עם ראייה הוליסטית, אתם מוזמנים ליצור קשר.


במאמר הבא (שטרם הוכן), אעסוק בתרופות נגד דיכאון ותחליפיהן הטבעיות. בינתיים, ניתן לקרוא את מה שכבר כתבתי בנושא בסדרה על תרופות פסיכיאטריות.

ד"ר דולב גילמור PhD, נטורופת

שפיות יתר עלולה להיות שיגעון. והדבר המשוגע מכול, הוא לראות את החיים כפי שהם, ולא כפי שעליהם להיות. - דון קישוט

DQ woodcut faded- depression

לייעוץ וטיפול בדיכאון, עם ראייה הוליסטית, אתם מוזמנים ליצור קשר.

  • שיאצו ודמיון מודרך

    "אלוהים שלח לי את דולב"

    אני בן 40 בחור בריא בדרך כלל. עוסק בספורט, עובד פעיל, את ל-4 ילדים. בקיצור, משפחה ישראלית ממוצעת.

    בגיל 37 הרגשתי שכוחותיי אוזלים, מתח רב המצטבר בראש ובגוף הולך והערם וגורם לתחושת עייפות וכאבים מתמשכים,

    קרא עוד ...

במה אוכל לעזור לך?

Invalid Input

שם(*)
Please type your full name.

טלפון
Invalid Input

דוא”ל(*)
Invalid email address.

confirm
Invalid Input

Vitamin-c-banner