0523-794092

עד כמה ניתן לסמוך על מחקרים?

העורך הראשי של כתב עת רפואי יוקרתי: חצי מכל הספרות הרפואית כיום היא שגויה.

אמרו לי יותר מפעם אחת, שאני מגזים בביקורתי כלפי הממסד הרפואי, שתוקף את השימוש בוויטמינים היות שהשימוש בהם "אינו מוכח". אני אומר שאם הממסד הרפואי היה מודד את השימוש בתרופות, באותה מידת קפדנות שבה הוא מבקש למדוד את השימוש בוויטמינים, הרי שהוא היה חייב לפסול את רוב התרופות, משום שהשימוש בהן מבוסס על תשתית מדעית רעועה למדי. הממסד הרפואי, וזה כולל את 'כלב השמירה' שלו, ה-FDA, עשה טעויות מסוכנות רבות. לצערי, ולרוע המזל של כולנו, קשה מאוד לקבל כל "חידוש" שמתפרסם בעולם המחקר ובכתבי העת הרפואיים.

האם אני מגזים? האם חסרה לי הסמכות להביע דעה בעניינים אלו? אולי. ולכן בואו ותשמעו מה אומרים בעלי הסמכות בתחום: שני עורכים ראשיים של שניים מבין כתבי העת הרפואיים האמינים ביותר:

 

1. ריצ'רד הורטון, העורך הראשי של Lancet1:

"ההאשמה נגד המדע של היום היא פשוטה: חלק ניכר מהספרות הרפואית, אולי אפילו חצי ממנה, הנו שגוי. הוא לוקה במחקרים עם דגימה קטנה מדי, באפקטים זעירים, בניתוח נתונים לקוי עם ניגוד אינטרסים בוטים, וכן באובססיה לרדוף אחר נושאים פופולריים בעלי חשיבות מפוקפקת. המדע עשה, פשוט, פניית פרסה לכיוון החושך."

 

2. ד"ר מרשה אנג'ל, רופאה והעורכת הראשית לשעבר של New England Journal of Medicine, עוד אחד מבין כתבי העת היוקרתיים בעולם, כתבה2:

"פשוט בלתי אפשרי כבר להאמין בחלק ניכר מהמחקרים הקליניים המתפרסמים כיום, או לסמוך על כוח השיפוט של רופאים נאמנים או על הקווים המנחים של בעלי סמכות בממסד הרפואי. אין לי כל הנאה מהצגת מסקנה זו, אליה הגעתי לאט לאט ובאי-רצון במשך עשרים השנה שלי כעורכת ה-New England Journal of Medicine."

 

סיכום

אין לי מה להוסיף לדברים אלו, אלא אזהרה בלבד: המחקרים המדוברים הם הבסיס לכל ההמלצות שתקבלו מהרופאים. הם הבסיס לאישור תרופות וחיסונים, והם הבסיס לכל הקשור לחינוך אנשי רפואה. חומר למחשבה...

ד"ר דולב גילמור PhD, נטורופת

___________________________

1www.thelancet.com Vol 385 April 11, 2015

2http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2964337/

 

Editor In Chief Of World’s Best Known Medical Journal: Half Of All The Literature Is False

"Science has taken a turn towards Darkness"

“The case against science is straightforward: much of the scientific literature, perhaps half, may simply be untrue. Afflicted by studies with small sample sizes, tiny effects, invalid exploratory analyses, and flagrant conflicts of interest, together with an obsession for pursuing fashionable trends of dubious importance, science has taken a turn towards darkness.” (source)

This is quite disturbing, given the fact that all of these studies (which are industry sponsored) are used to develop drugs/vaccines to supposedly help people, train medical staff, educate medical students and more.

Dr. Marcia Angell, a physician and longtime Editor in Chief of the New England Medical Journal (NEMJ), which is considered to another one of the most prestigious peer-reviewed medical journals in the world, makes her view of the subject quite plain:

“It is simply no longer possible to believe much of the clinical research that is published, or to rely on the judgment of trusted physicians or authoritative medical guidelines. I take no pleasure in this conclusion, which I reached slowly and reluctantly over my two decades as an editor of the New England Journal of Medicine”  (source)

 • גופיפי לואי

  גופיפי לואי

  הגעתי לדולב לאחר שאובחנתי כחולה באחת מהמחלות הניווניות של המוח. יש המכנים מחלה זו בשם מחלת גופיפי לואי, ויש אחרים שאינם מוכנים לחתום על אבחנה זו, אבל הגדרת המחלה בשם פחות חשובה.

  הפגיעה המוחית גרמה גם לפגיעה קוגניטיבית מסוימת וגם להפרעת תנועה קלה (בעיקר איטיות). התרופות שקיבלתי מהרופאה רק החמירו את מצבי, ולכן מהר מאד הפסקתי לקחת אותן. הגעתי לדולב די נואש.

  דולב, באכפתיות רבה, בסבלנות ובמקצועיות הציע לי מספר תוספי מזון. היום, אני כמעט שנה אחרי האבחון, ומצבי, לא רק שלא הידרדר, אלא הוטב. אני פחות מבולבל, מתפקד ועושה כמיטב יכולתי לחזור לשגרת חיים רגילה.

  ברור לי שאין "הוקוס פוקוס" - ברור שהמחלה עדיין מקננת בי. אך לשמחתי, בעזרת דולב, מצאתי דרך לחיות איתה בשלום, ובעיקר לחיות את חיי בצורה מכובדת. נראה לי שבשלב זה הצלחתי להחזיר לעצמי את יכולתי לשלוט על חיי. בתקווה שיכולת זו תישאר לאורך זמן. תודה לך דולב.

Vitamin-c-banner

הרצאות וסדנאות באנר

לשחרר באנר