0523-794092

החיסון נגד שלבקת חוגרת

אחת מבנות דודותיי שאלה אותי: "בן דוד יקר, בזמן אחרון אני שומעת מהומה תקשורתית בנוגע לחיסון נגד שלבקת חוגרת. אימא שלי חלתה בה, וזה היה בהחלט נורא. האם יש לך איזושהי דעה בנושא, שתעזור לי להחליט האם כדאי לי להתחסן נגד מחלה זו?"

 

וכך עניתי לה:

ברברה היקרה,

תודה על שאלתך. כפי שאת קרוב לוודאי יודעת, באופן כללי אני חשדן ביחס לחיסונים, שגופים בעלי אינטרסים מנסים כ"כ לקדם אותם, עד שקשה לגלות את האמת.

בנוגע לחיסון נגד שלבקת חוגרת, דף המידע של Zostavax, המוצר לחיסון נגד מחלה זו, תומך בשימוש בו באמצעות מחקר המראה שבקבוצת הגיל 60-69, השכיחות של מחלה זו ירדה ב-51% בקרב המחוסנים.

נתון זה נשמע מרשים, אולם הוא מטעה. מה שבאמת היינו מעוניינים לדעת, הוא כמה אנשים יש לחסן כדי למנוע מקרה אחד של המחלה. במחקר, חוסנו 19,254 אנשים, בעוד שמספר דומה של אנשים קיבלו זריקה של חומר פלסבו בלתי פעיל. בקרב הקבוצה המחוסנת היו 315 מקרים של שלבקת חוגרת, בעוד שבקבוצת הפלסבו היו 642 מקרים כאלו - פער של 327, שהנו למעשה, הפחתה של 51%, כאמור.

אולם, 327 הוא רק 1.7% מתוך הסך הכולל של אנשים שחוסנו – זאת אומרת, 1.7 אנשים מתוך כל מאה אנשים ניצלו ממחלת השלבקת החוגרת בעזרת החיסון, או 1 מתוך 59 אנשים.

לכן, ההחלטה שלך האם לקבל את החיסון צריכה להיות מבוססת על המוכנות שלך להסתכן להיות 1 מתוך 59 שנעזרים מהחיסון, תוך שקילת הסיכונים של תופעות הלוואי הכרוכות בו. למרות העובדה שתופעות הלוואי של החיסון נחשבות, לפי תווית המוצר, כמינימליות, ישנם דיווחים באינטרנט של אנשים שסבורים שהחיסון גרם להם לבעיות בריאות קשות. זכרו שהחברה מתייחסת רק לתופעות לוואי שמופיעות מיד לאחר החיסון ודווחו לרשויות.

אולם, אין זה פשוט כל כך. ייתכן שהסיכון שלך גדול יותר, מאחר שאמך הייתה חולה בשלבקת חוגרת, וייתכן שיש בזה גורמם גנטי. הסיכון לסבול מתופעות לוואי תלוי גם במצב הבריאות הכללי של האדם, ובייחוד בבריאות החיסונית. מהן רמות ויטמיני D ו-B12 אצלך? האם את מתקררת בקלות? האם התזונה שלך אופטימלית, וכו'.

נוסף על כך, המחקר נערך במשך 3 שנים בלבד. מה קורה לאחר מכן? איזו השפעה יש לחיסון על הבריאות הכללית שלך, בשלב מאוחר יותר? החיסון מכיל חלבון שרידי מתרבית עובר שהופל, מה שעלול לגרום לתגובה חיסונית עם סיכון לתגובה אוטו-אימונית. נוסף על כך, החיסון עוזר רק למשך 5 שנים, עם תועלת הולכת ופוחתת מחיסונים חוזרים.

באופן אישי, אני בכלל לא אשקול להתחסן בחיסון זה. אני נוטל כמות נאותה של ויטמין C, ובאופן כללי אני בריא. הדבר היחיד שאני סומך בו על חברות התרופות, הוא שהן מדווחות רק על הממצאים החיוביים ביותר, בעוד שאת המידע השלילי הן מסתירות. אני מצפה מהן להעמיד את הבריאות שלנו לפני הרווחים שלהן, בדיוק כפי שאני מצפה שיעשו גם חברות הסיגריות.

אז לא הפכתי את קבלת ההחלטה שלך לקלה יותר, אולם לפחות יש לך כעת בסיס טוב יותר לקבלת החלטה זו.

 

באהבה,

דולב

  • מאמא של חולה סכיזופרניה

    Dear Dolev,

    Our son continues to improve. He is more stable - less ups and downs and he is able to focus more on things.

    קרא עוד ...

Vitamin-c-banner

הרצאות וסדנאות באנר

לשחרר באנר