0523-794092

לא יודע למה

אני משוכנע לחלוטין בכך שקיים קשר ישיר בין תזונה ובין התנהגות אנטי-סוציאלית, באופן שבו תזונה גרועה גורמת להתנהגות גרועה, ותזונה טובה מונעת התנהגות שכזו. – לורד רמסבותאם, המפקח הראשי של בתי הכלא באנגליה.

לא אזכיר את שמה, על מנת לא לפתוח מחדש את הפצע החצי-מוגלד של הוריה. היא נרצחה לפני כעשור על ידי בחור שהיה בחופשה ממוסד לילדים בסיכון בו הוא שהה. הוא לא הכיר אותה מקודם, אלא סתם גרר אותה לשיחים ורצח אותה. וכאשר המשטרה שאלה אותו למה הוא ביצע את המעשה המחריד הזה, הוא השיב בביטוי האטום והמטומטם, "לא יודע למה".

נפש כה סתומה - מאין היא באה? האם אפשר להפריד בין התהוות נפש כזו לבין החברה - להתנתק מהחברה ולומר שזה רק מקרה חריג, ש"הרוצח פעל לבדו"? ברור שלא. ברור שזאת אינה אלא תופעה קיצונית, אם כי קיצונית ביותר, של הטמטום הנפוץ ברחובותינו ובמסדרונות בתי הספר שלנו - של נוער ההולך לאיבוד והמאבד את כושרו להבחין בין טוב לרע, בין המציאות לבין משחקי ההרג במחשב ולבין עשרות מקרי הרצח שהוא רואה כל יום על מסך הטלוויזיה.

כל שבוע מוקמת ועדה חדשה מתוך מגמה לאתר את מקורות הבעיה בחברה ולהמליץ המלצות. לאן נפזר תקציבים? אילו שינויים נחולל במערכת החינוך? מי אשם בכלל? איך יצאה המפלצת לחופשה?

 

הקשר התזונתי

קודם כול, אני חייב לומר שהייתי בהחלט מהמר על כך שאותו בחור רוצח היה נתון תחת ההשפעה של "תרופות" פסיכיאטריות, כעין אלו שנטלו רוב הנערים שפתחו באש על חבריהם לבתי הספר בארצות הברית. אבל כאן אדבר על נושא אחר: התזונה.

מוח הנאלץ להפיק את מזונו ממרכיבי הג'אנק פוד, והנזרק מהקצה אל הקצה עם נדנדת סוכר בדם בעקבות שתיית משקאות מסוכרים, שאיתותיו העצביים משוטטים להם כי קרומי התאים מכילים שומנים לא תקינים, ושחסרים אצלו מינרלים חיוניים, אינו מתפקד כפי הייעוד שתוכנן לו על ידי הבורא. מוח כזה נעשה "מטומטם". הוא מאבד את בהירות המחשבה. הוא מאבד את הצלם. הלא קרה לכם לא פעם, שחוויתם ערפול במוח לאחר אכילה גרועה? תכפילו את זה בעשרים, ותבינו איך שתזונה לקויה, יחד עם לחצי חיים קשים, עם הדובדבן שבקצפת של השפעת "תרופה" המשנה את הפעילות המוחית, יכולים לגרום לכם להרוג, ואפילו בלי לדעת למה.

 

בבית הספר

לאוכל שאנו מכניסים לפיות ילדינו, נודעת חשיבות רבה במניעת תשובת ה"לא יודע למה". בבתי ספר מסוימים בארצות הברית, חוללו ההנהלה והמורים מהפכה מהקצה אל הקצה בהתנהגות תלמידיהם. לדוגמה, בתיכון המרכזי באפלטון שבמדינת ויסקונסין, במקום ארוחת הצהריים של הבורגר המהיר עם הצ'יפס והלחמנייה הלבנה, נתנו לתלמידים תבשילים המבוססים על מתכונים ביתיים, פירות וירקות טריים ולחם מחיטה מלאה. מים החליפו את השתייה הממותקת, ומכונות הממכר לקולה וג'אנק פוד נעלמו.

התוצאות? מורה אחת אמרה: "הציונים עלו, יש פחות ויכוחים, ואני יכולה להשקיע את זמני בהוראה, במקום להילחם על המשמעת." מנַהלת בית הספר דיווחה גם על ירידה לרמה אפסית של האלימות, של נשירת תלמידים, של השימוש בסמים ושל נשיאת הנשק. תלמידה אחת אמרה: "עכשיו אני מסוגלת להתרכז ולחשוב בצורה בהירה יותר. אני חושבת שאני מסתדרת יותר טוב עם אנשים... איזה גילוי: אכילת מזון בריא יותר משפרת את הריכוז והחשיבה!"

 

בבית סוהר

הניסוי בכלא הבריטי באיילסברי הראה שכאשר בחורים צעירים הוזנו במולטי-ויטמינים, במינרלים ובחומצות שומן חיוניות, מספר העבֵרות האלימות שהם ביצעו בכלא צנח ב-35%.

בטח. המוח הוא איבר בדיוק כמו הלב והכבד. לכל איבר דרושה תזונה נכונה לצורך תפקודו. אוכל טוב, יחד עם תוספי מזון מתאימים, מאפשר לנו להיות בריאים. זה כולל, כמובן, את האפשרות לחשוב ולהרגיש בצורה בהירה. בכמה מחקרים שנערכו בבתי כלא, שיפרה אספקה של מולטי-ויטמין פשוט את התנהגותם של האסירים. זהו לפחות פתרון חלקי לערפול המוחי המאפשר לאדם לומר ביטוי מזעזע כמו "לא יודע למה חנקתי אותה".

"אלו שקיבלו את החומרים המזינים הנוספים, ביצעו הרבה פחות עברות בהשוואה לאלו שקיבלו פלסבו... משרד המשפטים ההולנדי במחקר כפול הסמיות שלו דיווח על פער של 48%."

 

סיכום

תזונה נכונה ותוספי תזונה מסוגלים להציל חיים!

אספקת המזון הקלוקלת לילדינו מהווה עבורם בעיה ומכשול. עלינו להקפיד על הכללים של תזונה נכונה לילדינו!

עלינו למדוד את הרמות בדם של ויטמינים אצל עבריינים פליליים. עלינו גם לספק לאסירים תוספי תזונה עם מינונים טיפוליים בהתאמה אישית. נערכו כבר מספיק מחקרים בנושא. אנחנו כבר יודעים מספיק כדי להביא לשיפורים עצומים.

ראוי שיהיה מומחה לרפואה אורתומולקולרית בכל בית ספר ובכל בית סוהר.

אז למה אנו לא מחוללים מהפכה בנושא? לא יודע למה.

 

בקשה אישית

אם ראיתם חשיבות בדבריי, ואם יש לכם קשרים מתאימים בבתי ספר ובבתי כלא – מנהלים, אנשי ציבור בתחומי החינוך ושירות בתי הסוהר, וגם חברי כנסת – שיהיו מעוניינים לקדם את רעיונותיי אלו, אנא השתדלו לתאם עבורי פגישות והרצאות. בבקשה, בבקשה! למען הילדים ולמען החברה.

צרו קשר

  • ממטופלת לאחר סדרת פגישות של דמיון מודרך ומדיטציה

    דולב היקר!

    רציתי להביע לך תודה והערצה. העבודה שעשית עמדי בדמיון מודרך הייתה עדינה, חכמה, קשובה ואוהבת.

    האופן השקט והרגוע שלך

    קרא עוד ...

Vitamin-c-banner

הרצאות וסדנאות באנר

לשחרר באנר